Студијски програм : Дипломске-мастер студије

Назив предмета: Екологија за физичаре

Наставник: Проф. др Драгољуб Белић

Статус предмета: Изборни

Број ЕСПБ: 3

Услов:

Циљ предмета: Да студенте оспособи за бављење проблематиком загађења животне средине и примену физичких метода за мерење нивоа загађења и за решавање нагомиланих еколошких проблема.

Исход предмета: Упознавање са физичким методама и поступцима који се користе за идентификацију и одређиванје концентрације појединих полутаната у ваздуху и води. Преглед метода и поступака који се користе за пречишћавање загађених отпадних гасова и воде. Упознавање са проблематиком топлотног оптерећења околине и утицајем саобраћаја на стање средине. Упознавање са потенцијалним изворима чисте енергије у будућности. Улога и овладавање фузионом енергијом. Упознавање са глобалним ефектима загађења Земљине атмосфере. 

Садржај предмета:

Теоријска настава: Проблеми загађења животне средине. Биосфера и екологија. Критеријуми и мере за заштиту и квалитет животне средине. Узроци загађења и систематизација порекла полутаната. Загађивање воде. Заштита вода, поступци пречишћавања. Нове тенденције у заштити вода од загађења. Савремене методе испитивања загађености ваздуха. Хемијске и физичко-хемијске методе пречишћавања ваѕдуха. Физичке методе пречишћавања загађених отпадних гасова. Глобални ефекти загађења. Ефекат стаклене баште. Киселе кише Озонске рупе. Неправилно коришћење земљишта. Коришћење природних сировина и деградација околине. Просторно планирање и урбанизам. Оптерећење средине од енергетских делатности. Нуклеарна постројења и околина. Методе анализе састава издувних гасова моторних возила. Тенденције будућег развоја погона моторних возила. Бука као специфичан облик загађења. Заштита од буке. Загађиванје и клима, прорачуни концентрације полутаната. Аерозагађење и корозија, заштита материјалних добара. Безотпадне технологије. Рециклирање, модел за искоришћавање енергије и сировина. Проблеми топлотног оптерећења околине. Енергетски извори будућности.

 Практична настава:Практична настава се одвија у два облика. Један је израда семинара по избору и интересовању студената на 25 задатих тема и други је практично упознавање са уређајима који се користе за детекцију полутаната ваздуха и мерење њихове концентрације у лабораторијским усковима, као и посета институцијама које се овом проблематиком професионално баве.

Литература:

1. Физика и екологија, универзитетски уџбеник, Д. С. Белић, Физички факултет Универзитета у Београду , Студио плус, Београд, 1992.

2. Environmental protection agency: www.epa.gov

Број часова  активне наставе 4

Теоријска настава: 2

 

Практична настава: 2

Методе извођења наставе

Предавања (Теоријска обрада тематских јединица, практични примери, демонстрациони  огледи), излагање семинара и дискусија, експерименталне вежбе.

Оцена  знања (максимални број поена 100)

Предиспитне обавезе

поена

 

Завршни испит

поена

активност у току предавања

15

писмени испит

20

активност у току рачунских вежби

15

усмени испит

30

активност у току практичних вежби

20

УКУПНО

100