САМОВРЕДНОВАЊЕ 2020

Стандард 11: Квалитет простора и опреме

Квалитет простора и опреме се обезбеђује кроз њихов адекватан обим и структуру.

Физички факултет за свој рад рад користи 8840m2 пословног простора.  Простор се налази у 3 зграде: у згради у Добрачиној 16 где је Институт за метеорологију, и зградама на Студентском тргу 12 и у Душановој 13 у којима су просторије Института за физику. Последње две су зграда бившег ПМФ-а и Дом Светог Саве, и користе их заједнички неколико факултета и института. Зграде у Добрачиној 16 и Душановој 13 су заштићене законом.

Простор Физичког факултета користи се за наставу и научно-истраживачки рад. Факултет има 3 амфитеатра површине 460m2 са 270 места за слушаоце, и 11 учионица укупне површине 600m2 са 275 места, па је укупна површина простора за теоријску наставу 1060m2. Учионице и амфитеатри су опремљени видео бимовима и пропратном опремом која обезбеђује квалитетно извођење теоријске наставе. Узимајући у обзир да је број уписаних студената на основне и мастер академске студије на Факултету 574,  просторни капацитети за извођење наставе су 1.15m2, односно 0.78 места по уписаном студенту, односно адекватни су намени и у складу са акредитационим нормативима. Велики део наставе на Факултету чине експерименталне вежбе које се изводе у студентским а делом и у научно-истраживачким лабораторијама. Факултет има 23 просторије које се користе као лабораторије: њихова укупна површина је 1340m2. Студентске  лабораторије су опремљене мерним уређајима и апаратурама прилагођеним програму вежби из одговарајућих курсева, и последњи пут су значајно иновиране 2013. године, донацијом Европске уније у оквиру ИПА пројекта. Студентима су на располагању и 3 рачунарске лабораторије са 40 рачунара, 3 библиотеке и 3 читаонице (укупне површине 210m2 са 70 места и 6 рачунара).  Фотокопирање, штампање, скенирање, нарезивање CD и DVD материјала омогућено је у више просторија: у рачунарским лабораторијама, у наставничкој читаоници и просторијама служби Факултета.

Факултет систематски улаже велика материјална средства у реновирање простора. Зграда на Студентском тргу је у великој мери дотрајала и недовољно је енергетски ефикасна, тако да се, после замене дела радијатора која је обављена пре десетак година, у последњих неколико година постојећи прозори замењују новим алуминијумским прозорима. Овај процес, због великих финансијских средстава која су потребна, још је далеко од свог завршетка, а приоритет Факултета је да се реновирају просторије које се користе за наставу. Највећи број учионица је климатизован. За реновирање остале две зграде које су под заштитом државе, Факултет нема ни довољно средстава ни одговарајућа одобрења тј. пројекте Завода за заштиту споменика, па се, у оквиру постојећих материјалних могућности, просторије адаптирају изнутра: тренутно се у целој згради у Душановој 13 уводи оптички интернет.

Факултет располаже адекватним простором за стручне службе. У зградама је 20 наставничких кабинета укупне површине 600m2 са 56 места, што је за запослене наставнике довољно, али не и за асистенте и запослене истраживаче. Крупнија истраживачка опрема распоређена је у посебно адаптираним просторијама, које су отворене и за студенте.

Наставни и научни кадар и студенти имају неометан приступ информационим технологијама и различитим врстама научно-образовних информација у електронском облику. Физички факултет поседује велики број фиксних рачунара и лаптопова, штампача, скенера итд. (табела 9.2). Рачунари су повезани на Академску мрежу Србије (АМРЕС) преко које запослени и студенти могу да приступе КОБСОН-у, индексним базама и научним часописима. На Факултету је омогућен бежични приступ академској мрежи преко Eduroam сервиса.

SWOT анализа

Предности:

У односу на број уписаних студената Факултет располаже довољним просторним капацитетима за обављање наставне делатности. +++
Факултет поседује техничку, лабораторијску и другу опремау за потребе наставног процеса. +++
Запосленима и студентима је обезбеђен стални приступ различитим информационим технологијама и информацијама у електронском облику у сврхе образовно-истраживачког процеса. ++
Већи број рачунара у три рачунарске лабораторије и студентским читаоницама доступан је студентима. ++

Слабости:

Недовољна енергетска ефикасност зграда Факултета захтева велика средства за инвестиционо одржавање. +++
Недостатак финансијских средстава за текуће и инвестиционо одржавање простора и опреме. +++
Дотрајалост дела постојеће истраживачке опреме. +++
Недостатак радног простора за млађе сараднике и  (потенцијалну) нову истраживачку опрему. +++

Могућности:

Повећање ефикасности коришћења лабораторија. +++
Пријављивање на, и добијање европских пројеката опремања високошколских установа. ++
Нова зграда Факултета која би објединила све ресурсе Факултета, све студенте и запослене. +++

 

Процена испуњености Стандарда 11 и предлог корективних мера

На основу изложеног може се закључити да Физички факултет испуњава Стандард 11.

Факултет треба да настави да реновира и адаптира постојеће просторије: нпр. да настави замену прозора у згради на Студентском тргу. У циљу повећања опремљености лабораторија потребно је веће ангажовање Факултета за добијање међународних пројеката за унапређење опреме у високошколском образовању и донирања наставних средстава академским институцијама. Треба испитати све могућности за изградњу нове зграде.