САМОВРЕДНОВАЊЕ 2020

Стандард 9: Квалитет уџбеника, литературе, библиотечких и информатичких ресурса

Квалитет уџбеника, литературе, библиотечких и информатичких ресурса се обезбеђује доношењем и спровођењем одговарајућег подзаконског акта.

Библиотечки фонд Физичког факултета састоји се од преко 100000 библиотечких јединица, од којих је око 10000 на српском језику (табела 9.1). Фонд се чува у 3 библиотеке укупне површине 45m2, у читаоницама, као и у додатним просторима на Факултету адаптираним за архивирање. Фонд чине пре свега уџбеници, монографије и научни часописи из физике и метеорологије, математике и сродних природних наука. Библиотека садржи репозиторијум дипломских, мастер, магистарских и докторских радова одбрањених на Физичком факултету. Највећи део књига које се налазе у библиотеци у згради на Студентском тргу каталогизиран је електронски, у програму Пергам. Рад Библиотеке и читаоница регулисан је Правилником о организацији и раду библиотеке (прилог 9.1). Како се настава на Физичком факултету одржава у 3 зграде, Факултет има 3 студентске читаонице (збирне површине 165m2 , предвиђене за укупно 70 студената) које су опремљене радним столовима и рачунарима, а њихово радно време је прилагођено потребама студената, тј. 12 часова.  На Факултету је запослено 4 библиотекара.

Физички факултет прати и редовно унапређује структуру и обим библиотечког фонда. Набавка научних монографија и стручне литературе по правилу се финансира из средстава научних пројеката, док се набавка уџбеника финансира из средстава Факултета а координирају је библиотекари и Комисија за библиотеку.  Библиотека има велики број научних часописа из физике (издатих до око 1990. године) у папирној верзији, а часописи издати после тога доступни су електронски преко КоБСОН-а (Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку). Треба додати да бивши студенти Факултета из дијаспоре и истраживачи скоро редовно донирају књиге библиотеци.

Факултет се труди да студентима обезбеди све уџбенике и помоћну литературу неопходну за савлађивање градива (прилог 9.2, Правилник о уџбеницима). Настава из сваког предмета је покривена уџбеницима који су наведени у Књизи предмета на сајту Факултета. Физички факултет се, у складу са Статутом, бави издавачком делатношћу (прилог 9.3, Правилник о издавачкој делатности). Међутим, пошто је тржиште за високошколске уџбенике из физике и метеорологије у Србији мало, издавачка делатност није на краћи и средњи рок исплатива: зато се наставници и сарадници подстичу да што више наставног материјала (уџбенике, скрипта, збирке задатака, упутства за експерименталне вежбе) постављају на сајт Факултета.  Студентима су у факултетској библиотеци и на тржишту доступни уџбеници које су написали запослени на Физичком факултету (прилог 9.4): однос броја уџбеника и монографија чији су аутори наставници и броја запослених наставника је 1.7 (прилог 9.5). Библиотека поседује и велики број књига на страним, пре свега на енглеском и руском језику. Већина студената користи читаоницу и у анкети наводи да су радно време и услови у читаоници задовољавајући, као и да су задовољни професионалношћу особља.  Анкета је показала да библиотека располаже адекватним средствима за потребе наставе и спремање испита (прилог 5.1).

Факултет има 3 рачунарске лабораторије/учионице, у којима је студентима доступно 46 рачунара (табела 9.2). На Факултету је омогућен бежични приступ академској мрежи преко Eduroam сервиса, а у салама за предавања инсталиран је већи број рачунара и видео бимова.  Наставници и истраживачи у свом раду користе 190 рачунара и лаптопова и 3 инсталирана рачунарска кластера. Доступност рачунара студенти у анкети оцењују оценом 3.53.

SWOT анализа

Предности:

Факултет има правилнике о уџбеницима и издавачкој делатности. +++

Настава из сваког предмета углавном је покривена одговарајућим уџбеницима (који се могу наћи у библиотеци или на интернету), а скрипте и допунска литература постављају се на сајт Факултета. ++

Библиотека има велики број библиотечких јединица, потребно особље и опрему за рад. +++

Слабости:

Већа потреба студентата за коришћењем читаоница током испитних рокова. ++

Недостатак финансијских средстава за набавку нових, одржавање и обнављање постојећих информатичких ресурса. +++

Недовољно улагање у набавку актуелне научне литературе. +++

Могућности:

Набавка додатних рачунара и/или реорганизовање радног времена рачунарских учионица током семестра у односу на периоде испитних рокова. ++

Реорганизовање радног времена библиотека и читаоница у испитним роковима. ++

Поправљање јачине сигнала бежичне мреже на Факултету. +++

Опасности:

Неадекватна финансијска средства за  одржавање и обнављање информатичких ресурса могу брзо да доведу до њихове потпуне застарелости. +++

 

Процена испуњености Стандарда 9 и предлог корективних мера

На основу изложеног, сматрамо да Физички факултет испуњава стандард 9.

Квалитет уџбеника, литературе и библиотечких ресурса на Физичком факултету је на високом нивоу и потребно је уложити напор да се тај ниво одржи. Треба подстицати наставнике да, макар у електронској форми, објаве што већи број уџбеника, скрипата и збирки задатака на српском језику. Треба продужити рад читаоница у испитним роковима. Веома важно је да се, у складу са савременим трендовима наставе и научног истраживања, информатички ресурси Факултета стално обнављају и проширују.